مقالات

همه آن چیزی که درباره انواع سوزن باید بدانید

همه چیز با یک سوزن و تکه ای پارچه شروع می شود. کار خیاطان و طراحان مد به همین وسایل بستگی دارد که با آنها می توانند زیباترین و خاص ترین لباس ها را خلق کنند. یکی از موضوعات مهم در خیاطی، انتخاب درست سوزن است. سوزنها، انواع مختلفی دارند و هر کدام از آنها برای کاربرد خاصی استفاده می شوند.

یک خیاط ماهر باید بهترین نوع سوزن را برای دوخت لباسهایش انتخاب کند. انتخاب سوزن نامناسب، باعث آسیب رساندن به پارچه می شود و سوراخ های کوچکی روی پارچه بر جای می گذارد که این موضوع، اصلا خوشایند نیست. به همین دلیل، در این نوشته درباره انواع سوزنها و کاربردهای آنها با شما صحبت می کنیم و از شما دعوت می کنیم که تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

 

انواع سوزن های مورد استفاده در خیاطی و کارهای هنری را بشناسید!

برای دوخت لباس و انجام کارهای هنری، از سوزنهای زیر استفاده می شود:

 1. سوزن خیاطی همه منظوره
 2. سوزن چهل تکه دوزی
 3. سوزن دست دوزی
 4. سوزن منجوق دوزی
 5. سوزن لحاف دوزی
 6. سوزن کوبلن دوزی
 7. سوزن گلدوزی
 8. سوزن ربان دوزی
 9. سوزن جادویی
 10. سوزن بادکین
 11. سوزن مارپیچ
 12. سوزن مخصوص خیاطی با دست
 13. سوزن های مخصوص چرخ خیاطی

شاید شما از انواع سوزن ها مطلع نبودید و فکر می کردید که همه لباس ها با یک مدل سوزن دوخته می شوند؛ اما باید بدانید که هر سوزن، کاربرد خاص خودش را دارد که در ادامه این نوشته با آنها آشنا خواهید شد.

کاربرد سوزنهای مختلف

سوزن خیاطی همه منظوره:

این مدل سوزن، همانطور که از نامش پیداست، کاربرد زیادی دارد. چشمی این سوزن، کوچک و گرد است و در سایزهای 1 تا 12 تولید می شود. برای دوخت و دوز دستی، می توانید از این سوزن پرکاربرد استفاده کنید.

سوزن چهل تکه دوزی:

سوزن چهل تکه دوزی هم چشمی گرد و کوچکی دارد. این سوزن می تواند کوک های دستی بسیار دقیقی بزند و به همین دلیل است که در کارهای چهل تکه دوزی به کار می رود.

سوزن دست دوزی:

سوزن دست دوزی، بلند و نازک است. این سوزن نازک، به بافت پارچه های حساس هیچ آسیبی نمی رساند. این نوع سوزن برای کوک زدن و دوخت دستی بسیار مناسب است. سایز 8 و سایز 9 سوزن دست دوزی بسیار پرکاربرد است.

سوزن منجوق دوزی:

علاقه مندان به منجوق دوزی، از این مدل سوزن برای دوخت پولک ها و منجوق ها به پارچه استفاده می کنند. سوزن منجوق دوزی، بلند و نازک است.

سوزن لحاف دوزی:

سوزن لحاف دوزی برای دوخت پشم و پنبه به پارچه های ضخیم به کار می روند و به همین دلیل است که این سوزنها، بلند و ضخیم هستند. ضخامت این سوزنها باعث می شود که سوزن از چندین لایه ضخیم عبور کند.

نکات مهم برای پوشیدن لباس یقه اسکی
بخوانید

سوزن کوبلن دوزی:

برای کوبلن دوزی، نیازی به استفاده از سوزنهای تیز نیست. به همین دلیل از سوزنهای ضخیم با نوک کند برای کوبلن دوزی استفاده می شود. این سوزنها طول متوسطی داشته و چشمی آنها بلند است.

سوزن گلدوزی:

ساختار سوزن گلدوزی باید به صورتی باشد که چندین رشته نخ به صورت همزمان از آن عبور کند. چشمی سوزن گلدوزی بیضی شکل است و طول آن کشیده و بلند است.

سوزن ربان دوزی:

سوزن ربان دوزی، به سوزن کوبلن دوزی شباهت زیادی دارد؛ اما سر آن تیز است. اگر قصد ربان دوزی و دوخت برجسته را دارید، از این سوزن باید استفاده کنید.

سوزن بادکین:

سوزن بادکین، ظاهر عجیبی دارد. نوک این سوزن، کند و بسته است و چشمی بسیار بزرگی دارد. چشمی این سوزن بسیار بزرگ است؛ به گونه ای که کش و ربان به راحتی از آن عبور می کنند و به پارچه دوخته می شوند.

سوزن مارپیچ:

سوزن مارپیچ، نوک بسیار تیزی دارد و به شکل مارپیچ است. این سوزن می تواند به داخل چوب نفوذ کند و پارچه را به چوب متصل کند. مثلا می توان با کمک سوزن مارپیچ، رومیزی را به پایه های میز متصل و ثابت کرد.

سوزن جادویی:

سوزن جادویی، دو چشمی دارد. ابتدا نخ از طریق شکاف وارد چشمی اول می شود و سپس به چشمی دوم منتقل می شود. این سوزن برای افرادی مناسب است که چشمشان ضعیف است و در نخ کردن سوزن مشکل دارند.

سوزن مخصوص خیاطی دستی:

این نوع سوزنها، در سایزهای 1 تا 10 موجود هستند. وقتی شماره سوزن بالاتر می رود، ضخامت آن کمتر می شود. سوزنهای دستی، نسبت به سوزنهای چرخ خیاطی منعطف تر هستند و به دو دسته سوزن دستی ساده و سوزن شیاردار دسته بندی می شوند. انتهای سوزن دستی ساده، به رنگ طلایی و نقره ای است؛ اما انتهای سوزن شیاردار به رنگ طلایی است.

انواع سوزن های مخصوص چرخ خیاطی:

برای خیاطی با چرخ خیاطی، از سوزن های HA، DB، DC، DV و HA/DP استفاده می شود که هرکدام از آنها، کاربرد مخصوص به خودشان را دارند. تمام سوزنهای چرخ خیاطی با ضخامت های مختلف تولید می شوند و از شماره های 11 تا 28 موجود هستند.

در سوزنهای چرخ خیاطی، با بالا رفتن شماره سوزن، ضخامت سوزن نیز بیشتر می شود. نوع و شماره سوزن چرخ خیاطی به نوع پارچه و نوع دوخت بستگی دارد.

با انواع سوزن های مخصوص چرخ خیاطی بیشتر آشنا شوید!

سوزن HA:

این سوزن، به سوزن معمولی معروف است و به نام سوزن چرخ دستی، سوزن بغل صاف، سوزن چرخ ژانومه، سوزن چرخ فاف و سوزن جادکمه نیز شناخته شده است. این سوزن برای چرخ خیاطی های خانگی و معمولی استفاده می شود. اگر قصد خیاطی ساده و گلدوزی با چرخ را دارید، می توانید از این نوع سوزن استفاده کنید.

روش دوخت ۲ مدل روسری زیبا به همراه الگوی دوخت
بخوانید

سوزن DB:

از سوزن DB برای ضخیم دوزی استفاده می شود و به همین دلیل، در چرخ خیاطی صنعتی و راستادوز کاربرد دارد. سوزن DB به نام های دیگر مانند راستادوز و ته گرد بلند نیز معروف است و قد بلندی دارد.

سوزن DC:

قد سوزن DC کوتاه است و برای چرخ های سردوز استفاده می شود. سوزن DC به نام سوزن زیگزاگ، سوزن ریشه بندی، سرنخ و اورلوک نیز معروف است. قد کوتاه این سوزن باعث شده است که از آن برای کارهای سریع استفاده شود.

سوزن DV:

سوزن DV به نام سوزن میاندوز معروف است و در چرخ های نیمه صنعتی به کار می رود.

سوزن HA/DP:

از سوزن HA/DP برای دوخت پارچه لخت و خاص مانند ریون و استرچ استفاده می شود. این سوزن را می توانید در چرخ خیاطی های معمولی مشاهده کنید. سوزن HA/DP به سوزن ژرسه، سوزن گلدوزی، سوزن ته آبی و دم سیاه نیز معروف است.

سوزن خیاطی

انتخاب انواع سوزن چرخ خیاطی با توجه به نوع پارچه

وقتی می خواهید پارچه را به بهترین شکل ممکن بدوزید، باید سوزنی انتخاب کنید که با پارچه شما هماهنگی داشته باشد. برای انتخاب سوزن چرخ خیاطی باید به نوع پارچه توجه داشته باشید؛ البته با کمک نکات زیر، می توانید سوزن مناسب برای دوخت انواع پارچه ها را انتخاب کنید.

 • برای دوخت پارچه های ابریشم خالص و نسبتا نازک، از سوزن شماره 12 استفاده کنید.
 • برای دوخت پارچه های توری و پارچه های ابریشمی نازک و ژورژت، از سوزن شماره 9 استفاده کنید.
 • اگر قصد دوخت پارچه های نازک، وال و جیر را دارید، سوزن شماره 11 معمولی را روی چرخ خیاطی خود تنظیم کنید.
 • برای دوخت پارچه های بسیار ظریف، کشی، ریون، پنبه ای، تک بافت، تریکو و… از سوزن شماره 11 ته آبی استفاده کنید.
 • مناسب ترین سوزن برای دوخت پارچه های چیت، مخمل، حوله ای، کرباس و راسته دوزی معمولی، سوزن شماره 14 است.
 • اگر می خواهید پارچه های ضخیم را با چرخ خیاطی خود بدوزید، از سوزن شماره 16 استفاده کنید؛ زیرا این سوزنها برای پارچه های کتان، پشم دولایه، پارچه تزئینی، پرده و رومبلی بسیار عالی هستند.
 • در هنگام دوخت پارچه های چرمی و جین، باید از سوزن شماره 18 استفاده کنید.

نکته مهمی که برای انتخاب سوزن مناسب در خیاطی باید رعایت کنید این است که باید از سوزنهای اورجینال با برندهای معتبر استفاده کنید تا به پارچه و چرخ خیاطی شما آسیبی وارد نشود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *