نکات و ترفندها

الگوی دوخت و آموزش دوخت دامن ساده تنگ

الگوی دوخت و آموزش دوخت دامن ساده تنگ

رسم الگو و دوخت دامن یکی از ساده ترین و اولین موضوعاتی است که به هنرجویان خیاطی آموزش داده می شود.

خط کش بلند، متر خیاطی، قلم، کاغذ الگو و خط کش پیستوله یا خط کش منحنی از جمله وسایلی است که برای دوخت دامن ساده به آنها نیاز دارید.

دامن ساده تنگ به دامن شماره یک نیز معروف است و یکی از پرطرفدارترین مدلهای دامنها به شمار می آید. برای دوخت دامن ساده تنگ لازم است دو الگوی مجزا یکی برای جلو و دیگری برای پشت تهیه می شود.

وی دوخت و آموزش دوخت دامن ساده تنگ

طریقه دوخت جلوی دامن ساده تنگ

برای قسمت جلوی دامن ساده، ابتدا دور کمر و دور باسن و قد دامن را اندازه می گیریم؛ سپس مطابق با شکل زیر پارچه را به اندازه “1” /”4″ دور باسن بزرگ به اضافه 2 سانتی متر دولا می‌کنیم. در قسمت چپ، یعنی از قسمت دولای باز، به اندازه قد باسن پایین می‌آییم و از بالا دو سانتی‌متر به سمت راست داخل می رویم و از نقطه A به قد باسن وصل می‌کنیم. این اندازه معمولا 18 سانتیمتر در نظر گرفته می‌شود فاصله A تا B را نصف می‌کنیم و از هر طرف 5/1 سانتی‌متر به طول 12 سانتی متر ساسون می‌گیریم.

وی دوخت و آموزش دوخت دامن ساده تنگ

طریقه دوخت پشت دامن ساده تنگ

پارچه را به اندازه “1” /”4″ دور باسن به اضافه 4 تا 6 سانتی‌متر برای جای زیپ یا چاک دولا می‌کنیم. از دولای باز 4 تا 6 سانتی‌متر داخل رفته یک خط مستقیم تا پایین می‌کشیم. در سمت چپ پارچه 2 سانتی‌متر برای گودی کمر تا خط باسن در نظر می‌گیریم. خط AB‌ را نصف می‌کنیم و از هر طرف 5/1 سانتی‌متر به طول 12 سانتی‌متر ساسون می‌گیریم. در قسمت بالا یعنی جایی که برای چاک در نظر گرفتیم و20 سانتی‌متر برای زیپ در نظر می‌گیریم. و بقیه را دوخت می‌گیریم. در قسمت پایین 20 تا 30 سانتی‌متر برای چاک باز می‌گذاریم.

اول درز پهلو را به پهنای 3 سانتی‌متر دوخته، اتو می‌کنیم.

ساسون‌های پشت و جلو را دوخته، با اتو صاف می‌کنیم.

خط وسط پشت را از بالای دامن 20 سانتی‌متر برای زیپ باز گذاشته، بقیه را می‌دوزیم و در پایین نیز 20 تا 30 سانتی‌متربرای چاک باز می‌گذاریم.

هماهنگ کردن مانتو با انواع شلوار جین زنانه
بخوانید

برای دوخت زیپ، اول سمت راست لباس را به لبه زیپ قرار داده و با چرخ خیاطی آن را می دوزیم. سپس سمت چپ را طوری قرار می‌دهیم که زیپ و دوخت سمت راست دیده نشود.

برای دوخت کمر دامن، اول یک چرخ ساده روی قسمت بالای دامن می رویم و قسمت بالای لباس را می‌دوزیم، این دوخت را انجام می دهیم تا دامن کش نیاید. بعد لایی را به اندازه دور کمر به اضافه 2 سانتی‌متر و عرض 4 سانتی‌متر برش زده و با اتو روی پارچه‌ای که برای کمر دامن در نظر گرفته ‌ایم می‌ چسبانیم.

وی دوخت و آموزش دوخت دامن ساده تنگ

تمام درزها را پاک دوزی کرده و قسمت پایین دامن را پس دوزی می‌کنیم. وقتی نحوه دوخت این دامن ساده تنگ را یاد بگیرید، می توانید به آسانی دیگر مدلهای دامن را بدوزید و شیک پوش تر شوید.

با الگوی دوخت و آموزش دوخت دامن ساده تنگ آشنا شدید. برای اینکه بهتر بتوانید این مدل دامن ساده تنگ را در منزل بدوزید، ویدئوی زیر را تماشا کنید.

مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *