آموزش, آموزش خیاطی, استایل, اکسسوری, مقالات

آموزش دوخت کلاه فرانسوی

یکی از اکسسوری های پرکاربرد زمستانی است که می تواند در عین کاربردی بودن و گرم نگه داشتن سر و پیشانی، ظاهری شیک و خاص به شما ببخشد. مخصوصا اگر نوع کلاه را متناسب با چهره و دیگر لباس های خود انتخاب کنید، یک استایل زمستانی خیره کننده خواهید داشت. کلاه فرانسوی یکی از زیباترین و پر طرفدارترین انواع کلاه ها است که می توانید به آسانی آن را با کاموایی به رنگ دلخواهتان ببافید. آموزش دوخت کلاه فرانسوی را در همین مطلب دنبال کنید تا بتوانید برای خود و عزیزانتان رنگ های مختلفی از این کلاه زیبا را با هزینه بسیار اندک تهیه کنید.

 

مواد لازم برای دوخت کلاه فرانسوی

پارچه

مهم ترین بخش دوخت کلاه فرانسوی انتخاب پارچه است. اگر پالتویی از جنس فوتر دارید می توانید از پارچه فروشی مقدار کمی فوتر به رنگ پالتوی خود خریداری نمایید و کلاهتان را با آن بدوزید تا پالتو و کلاهتان با یکدیگر ست باشند. پارچه مخمل نیز برای دوختن کلاه فرانسوی مناسب است. هرچه جنس پارچه نرم تر باشد، کلاه بیشتر روی سرتان می خوابد و حالت شل تری دارد و هرچه پارچه ضخیم تر و محکم تر باشد، کلاه شکل ثابت تری به خود می گیرد.

نخ

سعی کنید نخ مناسبی به رنگ پارچه یا شبیه به آن تهیه نمایید. هرچه رنگ نخ به رنگ پارچه شبیه تر باشد، جای دوخت تمیزتری خواهید داشت.

متر خیاطی

با استفاده از متر می توانید اندازه کلاه را دقیقا متناسب با سر خود محاسبه کنید.

 

دوخت کلاه فرانسوی

کاغذ و مداد

از مداد برای رسم الگوی کلاه روی کاغذ و سپس روی پارچه استفاده خواهید کرد. می توانید برای کشیدن الگوی کلاه روی پارچه از گچ، صابون یا مداد مخصوص خیاطی نیز استفاده کنید.

قیچی

یک قیچی تیز مخصوص خیاطی آماده کنید تا برای برش پارچه و نخ های اضافی مشکلی نداشته باشید.

سوزن یا چرخ خیاطی

بهتر است برای دوخت کلاه فرانسوی از چرخ خیاطی استفاده کنید. اما چون ابعاد کلاه کوچک است، در صورت تمایل و در دسترس نبودن چرخ خیاطی می توانید از سوزن استفاده کرده و آن را با دست بدوزید.

 

الگوی کلاه فرانسوی

برای دوخت کلاه فرانسوی ابتدا الگوی آن را تهیه کنید. برای این کار با متر دور سر خود را اندازه بگیرید و یک مستطیل با طول مورد نظر و عرضی بین 2 تا 3 سانت روی کاغذ رسم کنید. این نوار روی پیشانی و دور سر شما را خواهد پوشاند. سپس یک دایره بزرگ با قطر تقریبا 30 سانتی متر رسم کنید. این دایره بخش بالایی کلاه شما را تشکیل خواهد داد. در انتها برای لبه داخلی کلاه نیز یک دایره با قطر 30 سانتی متر رسم کرده و دایره دیگری با قطر کمتر ( حدود 27 سانتی متر، بسته به سلیقه خود) درست در مرکز دایره بزرگتر، رسم نمایید. پس از اینکه الگو را روی پارچه انداختید، باید دایره کوچکتر را از داخل دایره بزرگتر برش دهید تا یک حلقه بدست آید.

پارچه تترون چیست؟
بخوانید

 

دوخت کلاه فرانسوی

 

برش پارچه برای دوخت کلاه فرانسوی

پس از رسم الگوی دوخت کلاه فرانسوی آن را برش دهید. الگوها را روی پارچه انداخته و با مداد یا گچ خیاطی دور آن ها خط بکشید. در صورتیکه پارچه دارای پرز است، هنگام قرار دادن الگو روی پارچه، به خواب آن توجه نمایید.

حالا وقت بریدن پارچه است. حدود نیم تا یک سانتی متر دور الگوی رسم شده روی پارچه فضای خالی (جای دوخت) باقی بگذارید و سپس آن را ببرید.

 

دوخت کلاه فرانسوی

آخرین مرحله از دوخت کلاه فرانسوی به هم متصل کردن سه بخشی پاچه بریده شده است. توجه داشته باشید که هنگام دوختن هر قسمت، باید پشت پارچه به سمت شما باشد. زیرا پس از دوخته شدن کلاه آن را بر خواهید گرداند.

در مرحله اول دوخت کلاه فرانسوی، دایره بزرگ را به حلقه بدوزید. پس از آن نوار مستطیل شکل را به قسمت داخلی حلقه بدوزید و کلاه را برگردانید. تبریک می گویم. کلاه شما آماده است. تنها لازم است سطح بالایی کلاه را با دما مناسب اتو بزنید.

 

تزیین کلاه فرانسوی

پس از دوخت کلاه فرانسوی می توانید از آن به شکل ساده و کلاسیک استفاده کنید یا آن را به دلخواه خود تزیین نمایید. برای تزیین کلاه فرانسوی چهار راه مختلف پیش روی شما است:

1-پوم پوم

می توانید با کاموا یک پوم پوم کوچک درست کنید و آن را در قسمت مرکزی کلاه بدوزید. علاوه بر پوم پوم می توانید از دکمه رنگی نیز استفاده نمایید.

 

دوخت کلاه فرانسوی

2-پاپیون و گل

می توانید برای کلاه های نمدی یا از جنس فوتر، پاپیون یا گلی از جنس خود کلاه بدوزید و روی لبه کلاه بچسبانید. هنگامی که کلاه را روی سرتان قرار می دهید، این پاپیون باید در گوشه سرتان قرار گیرد.

 

دوخت کلاه فرانسوی

 

3- روبان

پس از دوخت کلاه فرانسوی روبان باریکی با رنگ متناسب با پارچه کلاه تهیه کرده و روی لبه کلاه بدوزید. می توانید انتهای این روبان را به شکل یک پاپیون کوچک گره بزنید.

4-مروارید

تعدادی مروارید رنگی تهیه کنید و آن ها را به صورت پراکنده روی سطح بالای کلاه بدوزید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *