آموزش, آموزش خیاطی, مقالات, نکات و ترفندها

روش دوخت شلوار راسته به همراه الگوی دوخت و فیلم آموزشی

روش دوخت شلوار راسته

آموزش دوخت شلوار راسته به همراه الگو

شلوار راسته، یکی از انواع مدلهای زیبا برای دوخت شلوار است. شلوار راسته را هم خانمها و هم آقایان می توانند بپوشند. پوشیدن شلوار راسته با تاپ، تی شرت یا بلوز تنگ بسیار زیبا و مجلسی است.  اندازه شلوار راسته  از بالا تا پایین یکسان است؛ یعنی از زانو به پایین شلوار، اندازه آن فرقی نمی کند و پاچه شلوار گشاد نمی شود. پوشیدن شلوار راسته به خانمهایی که پایین تنه درشتی دارند پیشنهاد می شود و به خوبی می تواند ایرادات اندامی آنها را بپوشاند.

در این نوشته از وب سایت ناریسه، می خواهیم روش دوخت شلوار راسته به همراه الگوی دوخت شلوار را به شما آموزش دهیم. از شما می خواهیم تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

برای دوخت شلوار راسته به چه اندازه هایی نیاز دارید؟

برای اینکه بتوانید شلوار بدوزید، باید قد شلوار، قد فاق، دور زانو، دور دم پا، اندازه کمر تا زانو و اندازه زانو تا دم پا را اندازه بگیرید.

روش دوخت شلوار راسته

 

روش رسم الگوی دوخت شلوار راسته

برای رسم الگوی شلوار راسته، باید یک مستطیل رسم کنید. عرض این مستطیل “1/4” دور باسن +4 سانتی‌متر و طول آن قد شلوار است. برای رسم الگوی شلوار راسته می توانید از تصویر زیر استفاده کنید.

روش دوخت شلوار راسته

وقتی عرض مستطیل یعنی نقطه A.B را نصف کنید، خط اتوی شلوار به دست می‌ آید. در طرفین خط اتوی شلوار، ساسونی 3سانتی‌متری با طول 12 سانتی‌متر در نظر بگیرید.

سمت چپ، از خط کمر، قد باسن بزرگ را علامت زده و از این نقطه 3 سانتی‌متر بیرون رفته و به نقطه A وصل کنید. در واقع با این کار، شما یک مستطیل برای زیپ شلوار رسم کرده اید از نقطه B شروع کنید و 2 سانتی‌متر برای قوس کمر به داخل بروید و نقطه C خط فاق را بکشید.

برای رسم بقیه الگوی شلوار راسته نکات زیر را در نظر داشته باشید. البته این را بدانید که این روش رسم الگو برای پشت شلوار راسته است:

1- از خط کمر تا قد فاق اندازه را اندازه بگیرید و 4 سانتی‌متر به نصف اندازه دور ران اضافه کنید. بعد هلال آن را تا خط کمر رسم کنید.
2- از خط کمر تا زانو اندازه بزنید و “1/4” دور زانو در طرفین خط اتو را علامت بزنید.
3- از خط کمر تا دم پا را اندازه بزنید و  “1/4” دور دم پا + 2 سانتی متر در طرفین خط اتو علامت بزنید. بعد از نقطه ای که علامت زده اید،  به خط فاق در سمت چپ و در سمت راست به باسن  وصل کنید.

نحوه تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی
بخوانید

برای رسم الگوی جلوی شلوار چه کار کنید؟

الگوی جلوی شلوار هم مثل الگوی پشت شلوار است، با این تفاوت که از خط کمر سمت وسط و پشت 2 سانتی‌متر داخل و 3 سانتی‌متر بالا بروید و در خط فاق 7 سانتی‌متر، در پایین دم پا نیز 2 سانتی‌متر بیرون بروید و به شکل هلال رسم کنید.

در شروع دوخت شلوار راسته، قسمتی را برای دوخت جای زیپ کنار گذاشتیم. جای زیپ را باید به داخل شلوار تا بزنید. سپس زیپ را به صورت وارونه قرار می دهیم و سمت داخلی زیپ را می دوزیم. اگر می خواهید زیپ را با چرخ خیاطی بدوزید، روی زیپ 2 سانتی متر داخل می روید و از بالا راست و در پایین گرد می دوزیم.

روش دوخت کمر شلوار راسته

برای کمر شلوار لایی را به پهنای 3 سانتی‌متر و به بلندی دور کمر به اضافه 2 سانتی‌متر برش می زنید. 4 سانتی‌متر اضافه در نظر بگیرید که 2 سانتی‌متر برای دوخت کمر است و 2 سانتی‌متر دیگر برای روی هم آمدن دکمه خواهد بود. بعد از اینکه پایین شلوار را دوختید، شلوار را پس دوزی کنید.

روش دوخت شلوار راسته

روش دوخت شلوار راسته را از این فیلم آموزشی یاد بگیرید:

در این فیلم آموزشی، روش دوخت شلوار راسته به شما نشان داده شده است.

 

در این نوشته با روش دوخت شلوار راسته آشنا شدید. اگر نیاز است، چندین بار ویدئوی آموزش دوخت شلوار راسته را بخوانید و الگوی دوخت آن را جلوی چشمتان قرار دهید.

شلوار راسته از جمله لباسهایی است که به هر اندامی می آید. شما می توانید شلوار راسته را از پارچه های نخی و پارچه های کشی نرم بدوزید. یادتان باشد که به همراه شلوار راسته، بهتر است کفشی تخت و بدون پاشنه بپوشید.

از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم. ناریسه به شما کمک می کند در منزل خود به راحتی خیاطی کنید؛ پس اگر می خواهید اصول خیاطی شیرین و راحت را یاد بگیرید، با مجله خیاطی ناریسه همراه باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *