آموزش, آموزش خیاطی, مقالات

الگوی خیاطی دامن کلوش

دامن کلوش

دامن کلوش  از انواع دامن های راحت است که همواره مورد توجه خانم ها قرار گرفته است. راحتی در استفاده، تن خور شیک و زیبایی دامن کلوش بی نظیر است. علاوه بر آن سادگی الگوی خیاطی دامن کلوش و طرز دوخت راحت آن موجب شده تا انتخاب خوبی برای هنرجویان خیاطی باشد. با ” ناریسه” همراه شوید تا الگوی دامن کلوش و طریقه برش و دوخت آن را یاد بگیرید.

رسم الگوی دامن کلوش

 

پارچه را از طول تا کرده تا به شکل مربع شود. دور کمر و قد دامن را اندازه بگیرید. از گوشه مربع شروع به اندازه گیری کنید.

 در چند نقطه قد دامن را اندازه گیری کرده و این نقاط را به صورت هلالی شکل با مداد به هم وصل کنید و با قیچی برش بزنید.

در این مرحله  اندازه دور کمر را بر عدد ۴ تقسیم کنید و عدد به دست آمده را با ۲ جمع کنید. برای مثال اگر دور کمر اندازه گیری شده ۷۲ باشد. یک جهارم آن عدد ۱۸ است که با عدد ۲ جمع شده و عدد ۲۰ به دست می آید.

اکنون از همان راس مربع که اندازه بلندی دامن را محاسبه کرده بودید شروع به اندازه گیری ۲۰ سانتی متری کنید. در چند نقطه علامت بزنید. این نقاط را به صورت هلال به هم وصل کنید و با قیچی برش بزنید. این برش دور کمر می باشد.

روی قسمت دولای باز پارچه جا برای دوخت زیپ در نظر بگیرید.

الگوی دامن نیم کلوش

دامن نیم کلوش هم شبیه دامن کلوش طراحی می شود. اما لازم است تا پارچه را به صورت سه گوش تا بزنید.

دور کمر را اندازه گیری کرده و عدد حاصل را بر ۲ تقسیم می کنیم و مانند الگوی دامن کلوش با ۲ جمع می کنیم. به این صورت که اگر دور کمر ۷۲ باشد نصف آن ۳۶ است که با ۲ جمع شده عدد ۳۸ به دست می آید.

بقیه مراحل و برش ها مطابق با الگوی دامن کلوش انجام می شود. این الگو را روی پارچه دلخواه برش بزنید. تاثیر طرح و نقش پارچه در لباس را نادیده نگیرید و یک پارچه دامنی مناسب انتخاب کنید.

صفر تا صد راه اندازی تولیدی لباس
بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *